تهران کشش( مسکن اجتماعی) ندارد؟

 

رئیس سازمان ملی زمین و مسکن با اشاره به وجود مسکن مهر مازاد در اطراف شهر تهران عنوان کرد: شهر تهران کشش اجرای پروژه «مسکن اجتماعی» به‌عنوان طرح جدید دولت در تامین مسکن کم‌درآمدها را ندارد.

در طرح جامع مسکن پیش‌بینی شده است سالانه 400 تا 500 هزار خانوار کم‌درآمد نیازمند مسکن در قالب سیاست‌های مسکن اجتماعی تحت پوشش قرار گیرند به این معنی که برای برخی از این خانوارها یارانه مسکن اجاره‌ای و برای بخشی دیگر مسکن اجتماعی ساخته شود؛ این در حالی است که محمد پژمان، رئیس سازمان ملی زمین و مسکن به‌عنوان سازمان متولی اجرای سیاست‌های تامین مسکن کم‌درآمدها نبود تقاضا برای واحدهای مسکن مهر مازاد در شهر‌های اطراف تهران را یکی از نشانه‌هایی دانست که مسکن اجتماعی نیز از سوی متقاضیان کشش نداشته باشد. او در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر گفت: در تمام شهرها برای مسکن اجتماعی، زمین در اختیار دولت قرار دادیم و این پروژه مشکل تامین زمین ندارد. او با بیان اینکه در این پروژه تامین زمین به تنهایی کفایت نمی‌کند، افزود: هزینه‌های آماده‌سازی و احداث ساختمان بسیار بالا است چراکه مسکن اجتماعی برای افرادی است که توانایی تامین هزینه‌ها را ندارند و باید تمامی این هزینه‌ها از محل کمک‌های دولتی و نهادهای حمایتی باشد.

رئیس سازمان ملی زمین و مسکن با اشاره به اینکه تسهیلات ارزان‌قیمت هم باید در اختیار متقاضیان مسکن اجتماعی قرار گیرد، ادامه داد: پروژه مسکن اجتماعی برای اقشار کم‌درآمد جامعه به اجرا می‌رسد که توانایی پرداخت آورده و بازپرداخت تسهیلات را ندارند.

او در پاسخ به این پرسش که در استان تهران، چه مقدار زمین به مسکن اجتماعی اختصاص داده شده است، گفت: در حال حاضر تعداد زیادی مسکن مهر در استان تهران بدون متقاضی است و تعداد زیادی مسکن مهر در شهرهای جدید احداث شده که متقاضی ندارد.

معاون وزیر راه‌و‌شهرسازی با بیان اینکه سیاست توسعه مسکن در شهر تهران نبوده به همین دلیل مسکن مهر در شهرهای جدید ساخته شد، افزود: به دلیل نبود زیرساخت‌ها در شهرهای جدید استان تهران، پروژه مسکن مهر همه نهادها را درگیر خود کرده است بنابراین فعلا این استان درگیر مسکن مهر است.

پژمان با تاکید بر اینکه در همه شهرهای اطراف تهران مازاد مسکن مهر داریم، ادامه داد: شهرهای جدید اطراف تهران هنوز کشش اجرای پروژه جدید را ندارد.

او در پاسخ به اینکه آیا احتمال واگذاری واحدهای مسکن مهر در قالب مسکن اجتماعی وجود دارد، گفت: واحدهای مسکن مهر از تسهیلات دولتی استفاده می‌کند و بخش دیگری از هزینه ساخت باید توسط خریداران پرداخت شود در حالی که متقاضیان مسکن اجتماعی استطاعت پرداخت آورده را ندارند.


پیگیری رفع مشکلات مسکن مهر
به گزارش دنیای اقتصاد ، هم اکنون برخی از صاحب‌نظران بخش مسکن یکی از دلایل متقاضی نداشتن برخی واحدهای مسکن مهر در اطراف شهر تهران را متوقف شدن ثبت‌نام‌های جدید به دلیل بسته شدن سامانه ثبت‌نام مسکن مهر می‌دانند. به گفته آنها در صورتی که ثبت‌نام مسکن مهر ادامه داشته باشد واحدهای مسکونی طرح مسکن مهر از حالت مازاد خارج خواهد شد. البته شنیده می‌شود اخیرا یکی از راهکارهای دولت برای فروش واحدهای مازاد مسکن مهر، واگذاری این واحدها به جای طلب پیمانکاران پروژه مسکن مهر است.

محسن نریمان، معاون وزیر راه‌و‌شهرسازی در گفت‌وگو با پایگاه