چراغ سبز به معاملات مسکن!

قیمت مسکن مطابق سه پیش‌بینی‌ ، طی اولین ماه فصل پاییز در اقامتگاه نیمسال اول 94 متوقف ماند و میانگین ارزش معاملاتی آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران برای ششمین ماه متوالی، در سطح مترمربعی 4 میلیون و 100 هزار تومان تمدید شد.

 هم‌اکنون آمار جدید از قیمت مسکن در تهران که وضعیت بازار در مهر 94 را روایت می‌کند، از تحقق پیش‌بینی‌های سه گانه حکایت دارد و نشان می‌دهد: از ابتدای اردیبهشت تا پایان مهر ماه، میانگین بهای آپارتمان‌های فروخته شده در پایتخت، از یک منحنی خطی تبعیت کرده و در سطح مترمربعی 4 میلیون و 100 هزار تومان ثابت بوده است.تثبیت قیمت مسکن، به رغم برخی هیجانات افزایشی که درست از بعد از توافق هسته‌ای تیرماه توسط برخی دلالان و بسازوبفروش‌ها در فضای روانی بازار معاملات تزریق شد، می‌تواند نوعی «چراغ سبز پاییزی» به هر دو سمت خریدار و فروشنده از بابت فراهم بودن بهترین شرایط ممکن برای انجام معاملات مصرفی محسوب شود.

میانگین قیمت آپارتمان در شهر تهران با احتساب دقت «چند ده هزار تومانی»، در مهرماه به مترمربعی 4 میلیون و 168 هزار تومان رسید که در مقایسه با متوسط 4 میلیون و 108 هزار تومانی ماه شهریور، 68 هزار تومان یعنی معادل 4/ 1 درصد افزایش یافته است.

اما این میزان تغییر در هر مترمربع با توجه به بهای کل یک آپارتمان مسکونی با کمترین متراژ (50 متری)، عملا به معنای 3 میلیون و 400 هزار تومان پرداخت بیشتر برای یک معامله 205 میلیونی است که از نظر کارشناسان اقتصاد مسکن، «نوسان محسوس» قیمتی به حساب نمی‌آید.افت و خیزهای ریز و نامحسوس قیمت مسکن در هر ماه نسبت به ماه قبل که جزو طبیعت بازار است، طی 6 ماه گذشته دامنه‌ای بین منفی یک تا حداکثر مثبت 3 درصد را تجربه کرده است.با این حال، ثبات کنونی قیمت آپارتمان‌های تهران باعث شده تورم نقطه‌ای قیمت مسکن سرانجام در مهر ماه، از شیب منفی 5 ماه قبل خود خارج شود. در ماه گذشته، قیمت هر متر واحدمسکونی 6/ 2 درصد نسبت به مهر93 افزایش پیدا کرد. به عبارت دیگر، اگر چه سطح قیمت در مهر 94 در مقایسه با شهریور94 ثابت ماند اما در مقایسه با مهر 93، رشد کرده است.

این در حالی است که تغییرات نقطه‌ای قیمت مسکن (میزان تغییر در هر ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل) در فاصله اردیبهشت تا پایان شهریور امسال همواره نزولی بوده و بین 4/ 1 تا 9/ 5 درصد رشد منفی داشته است.

هر چند در ماه گذشته تورم نقطه‌ای قیمت مسکن مثبت شد، اما هنوز سطح این منحنی 8 واحد درصد پایین‌تر از تورم عمومی نقطه به نقطه است و این نشان می‌دهد: ارزش واقعی آپارتمان‌های مسکونی کماکان نه تنها افزایش ندارد که رو به کاهش است، اما نرخ کاهش رو به نقصان است. در مهر امسال، شاخص بهای کالا و خدمات (تورم عمومی)، 8/ 10 درصد نسبت به مهر پارسال افزایش یافت.

به گزارش دنیای اقتصاد، تکمیل اطلاعات اولیه از قیمت مسکن در مهرماه مشخص می‌کند: معدل قیمت در 7 ماه اول امسال به متر مربعی 4 میلیون و 80 هزار تومان رسید که 2/ 2 درصد نسبت به 7 ماه اول سال گذشته کاهش یافته است.همچنین نرخ بازدهی بازار مسکن که از تغییرات قیمت در پایان مهر94 نسبت به ابتدای فروردین به دست می‌آید نیز حکایت از زیان 6/ 1 درصدی خریداران دارد.

این زیان در ماه‌های اخیر بیش از 3 درصد بود اما