۲.۵ میلیون تهرانی در بافت‌های فرسوده زندگی

۲.۵ میلیون تهرانی در بافت‌های فرسوده زندگی می‌کنند

استاندار تهران در نشستی که با اعضای شورای شهر برگزار شد بر همکاری مشترک در راستای حل مشکلات تهران تاکید کرد و آلودگی هوا، ترافیک تهران، وضعیت فضای سبز شهری، وضعیت بیمارستان‌ها و... را از جمله مواردی دانست که باید با همکاری و هم‌افزایی به حل آنها پرداخت.

محمدحسین مقیمی در جلسه‌ای که بعدازظهر امروز با حضور تعدادی از اعضای شورای شهر در استانداری برگزار شد، اظهار کرد: این جلسه برای بررسی راهکارهای مناسب برای پیشرفت تهران و حل مشکلات شهر، شهرستان و استان تهران است تا بتوانیم با هم‌افزایی‌ای که ایجاد می‌شود از توان شورا در این راستا استفاده کنیم.

 استاندار تهران با اشاره به اینکه در نظام اسلامی کارها توسط مردم انجام می‌شود و مدیریت کشور از سوی آنها صورت می‌گیرد به سازوکار انتخاباتی بخش‌های مختلف و نقش مردم اشاره کرد و گفت: در سراسر کشور

۱۱۷ هزار نفر عضو شورای اسلامی روستا و شهرستان داریم و در تهران بیش از ۱۹۰۰ عضو شورای اسلامی روستاها و شهرستان‌های استان فعالیت می‌کنند. شوراها می‌توانند در امور نقش داشته باشند و شوراها می‌توانند در تسهیل امور نقش داشته باشند.

وی با اشاره به اصل ۱۰۳ قانون اساسی اضافه کرد: نقش شوراها تا جایی است که براساس این اصل از سوی شورای عالی استان‌ها می‌تواند به مجلس طرح ارائه کند. این اصل می‌گوید که استانداران، فرمانداران و بخشداران در حدود و اختیارات شورا ملزم به رعایت تصمیمات آنها هستند.

مقیمی در ادامه صحبت‌هایش افزود: ما در شرایطی هستیم که دولت، مجلس، شوراها و بخصوص شورای اسلامی شهر تهران همسو و همجهت در راستای توسعه هستند و باید از این ظرفیت حداکثر بهره را ببریم.

امیدوارم با این همگرایی خوبی که ایجاد شده است بتوانیم برای حل مشکلاتی که سال‌ها ایجاد شده است در این دوره راه‌حل پیدا کنیم و اختلاف‌نظرها را به سمت راه‌های مشترک جهت‌دهی کنیم. بنابراین این جلسات در راستای هم‌افزایی بیشتر برگزار می‌شود.

استاندار تهران در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت: در تهران، ری و شمیرانات هشت میلیون جمعیت داریم

و پنج و نیم میلیون نفر هم جمعیت شهرستان‌های اطراف است و این معادل ۱۷ درصد جمعیت کشور است. مشکلاتی که ما در این سه شهر و اطراف تهران داریم روی هم تاثیر متقابل دارند و حتی گاهی کرج و بعضی دیگر از شهرستان‌های البرز هم این شرایط را دارند.

مقیمی به مهمترین مشکلات استان تهران اشاره کرد و گفت: اصلی‌ترین مشکل استان آلودگی هواست و دولت دو مصوبه در این زمینه داشته همچنین مجلس هم یک مصوبه دارد و از طرف دیگر در برنامه پنجم و ش