انواع سند در خرید و فروش ملک

خرید آپارتمان،ویلا و ملک تجاری مستلزم وجود اسناد و مدارکی میباشد که سند ملک را میتوان یکی از مهم ترین انها دانست.در اینجا انواع اسناد را در خصوص خرید و فروش ملک و آپارتمان به شما معرفی خواهیم کرد


سند قولنامه ای : قولنامه سند و نوشته ای است با توافق طرفین معامله ، مثلا خریدار ویلا با فروشنده ویلا در شمال که توسط مشاور املاک و مدیریت املاک قرائت و نوشته ، در اصطلاح عقد می گردد و در زمان مشخصی از عقد قرار داد اجرای تخلف از آن پرداخت وجه مشخص توسط متخلف می گردد . ضمنا قولنامه باید توسط فردی سرشناس و معتبر منعقد و به امضائ برسد تا محکمه پسند باشد و از نظر قانونی بدون مشکل باشد.
سند شش دانگ کاغذی : سند شش دانگ ، به اسنادی که تمام و کمال متعلق به شخص باشد اطلاق می گردد و نیز مانند سند سیم سربی برای خریداران ویلا و فروش آن از جنبه بالای قانونی و مالکیت برخوردار است و دارای پلاک ثبتی اصلی و فرعی میباشد . بسیاری از ویلا ها در شمال که به فروش میرسند دارای سند شش دانگ می باشند.
سند تک برگ : بسیاری از ویلا ها دارای سند تک برگ شده اند که این امر در سالهای نزدیک و تبدیل اسناد جهت بالا بردن ضریب اطمینان به اسناد و سند های تک برگی شده است ، در مناطق شمال به صورت پراکنده ویلاها با دارا بودن سند تک برگ به فروش میرسند و دقت و معرفی در این امر وظیفه مشاور املاک می باشد.
سند منگوله دار : نوع دیگر سند در راستای مالکیت و در ردیف اسناد مهم و معتبر در امر معاملات و خرید و فروش ویلا و املاک تجاری و مسکونی در شمال می باشد.
سند شخصی : به اسناد و سندهایی که تفکیک شده و به نام شخص زده شده باشد اطلاق می گردد.
سند وکالتی : وکالت در لغت به معنی محضری کردن مورد معامله توسط فروشنده ویلا که وکیل شخص اصلی میباشد و خرید و فروش در اینجا منظور ویلا ، وکیل حق معامله و توکیل به غیر را دارد.
سند مشاع : مشاع در لغت به معنای شریک داشتن و شریک بودن در جا و یا مکان یا قسمتی از ویلا و یا آپارتمان و زمین می باشد ، که بعضی از ویلا ها در شمال دارای اسنادی از نوع سند مشاع می باشند.
سند عرصه : سندی که مختص زمین می باشد و به زمین مسکونی یا زمین ویلایی که در آن احداث گردیده تعلق میگیرد.
سند عیان : اعیان سند واحد ساختمانی ، ویلا در شمال میباشد . سند عرصه مربوط به زمین و سند اعیان مربوط به ساختمان می باشد.
سند شورائی : سندی است که بعد از توافق و عقد قرارداد و قولنامه در کاغذ عادی در بنگاه مربوطه به تائید و مهر و امضائ شورای محلی که ملک در آن واقع و معامله صورت گرفته است رسیده.
سند تفکیکی : تفکیک در لغت به معنای جدا شده می باشد و اسناد و سند تفکیکی به معنای تقسیم ملک و املاک بین شرکا و خویشان می باشد به صورت خلاصه.
سند اوقافی : اسناد اوقافی اسنادی هستند که توسط مالکان در زمان گذشته و حال و آینده وقف امور خیر و تحویل و به نام اداره اوقاف گردیده و اداره اوقاف مودی و متصدی امور اینگونه اسناد و املاک می باشد.
سند بنچاق : در زمان گذشته قبل از تصویب قانون ثبت در کشور معاملاتی عقد و قراردادهایی روی کاغذ توسط اشخاص باسواد نوشته و توسط علمائ دین و متصدیان ممهور و امضائ می شد که اشخاص برای اثبات مالکیت خود در گذشته به آن استناد میکردند.
سند زمین شهری : زمین های سند شهری ، به زمین هایی که در محدوده قانون شهری و شهرداری می باشد.
سند سازمانی : مربوط به اداره جات و ارگان ها و سازمان ها و دوائر دولتی می باشد که در بحث کلان مطرح می شود.
سند تعاونی : این اسناد به صورت تعاونی و گروهی مطرح است که در مبحث بعدی به آن خواهیم پرداخت.
سند بنیاد شهید : که مربوط به ادارات بنیاد شهید سراسر کشور می باشد.
 
خریداران ویلا و زمین و آپارتمان باید در قبل از عقد قرار داد سعی در اخذ استعلام و اطمینان از نوع سند ملک را داشته باشند و با اطمینان خاطر پای میز معامله رفته تا درگیر مسائل حقوقی در خرید ملک نشوند.

تاریخ ثبت: 1398/04/23 - 11:32