چطور می توانیم از زمان حداکثر استفاده را ببریم؟

 

 

 

 

 

چطور می توانیم از زمان حداکثر استفاده را ببریم؟

 

اگر بدانید با توجه و عمل به چهار موردی که در این نوشته ذکر می شود تا چه اندازه به افزایش و نتایج خوب بهره وری خود کمک می کنید، شگفت زده خواهید شد.

در طول روز، حجم معینی از زمان هست که باید وظایف خود را به اتمام برسانید اما بدون درنظر گرفتن نوع کاری که انجام می دهیم، به نظر می رسد که این زمان مدنظر برایش کافی نیست! گاهی اوقات، در پایان روز احساس می کنیم هیچ کاری را به خوبی و کامل نرسانده ایم، به هیچ چیزی دست نیافته ایم و هیچ قابلیتی نداریم! اما ممکن است دلیلِ این اتفاق، نداشتنِ زمان باشد. و این یعنی، ما از زمان مان بطور ناکارآمد استفاده می کنیم.

در واقع، برای اینکه زمان های خود را در طول زندگی عمیق تر و بامعنی تر سپری کنیم، لازم است از موارد زیر، دوری کنیم.

۱- رسانه های اجتماعی

بله رسانه های اجتماعی مزیت های فوق العاده زیادی دارند و مقالات بی شماری داریم که درباره ی آنها و کاربردشان در زندگی شخصی صحبت شده و می دانیم که حتی در استخدام و پیدا کردن شغل مناسب تان هم نقش دارد. اما باید همه ی جوانب را درنظر گرفت!

رسانه های اجتماعی بهره وری شما را در محل کار نابود می کند مگر اینکه وظیفه ی کاری تان، مدیریت حساب های کاربری شرکت در این شبکه ها باشد! همانطور که گفتیم رسانه های اجتماعی برای شبکه سازی و ارتباط با دوستان قدیمی یا دنبال کردن به روزترین ها بسیار مفیدند اما اگر از استفاده ی آنها هیچ هدفی نداشته باشید و فقط به غیبت کردن افرادی که می شناسید بپردازید شبکه های اجتماعی می تواند بزرگ ترین قاتلِ زمان شما باشد. متاسفانه امروزه در بسیاری از مشاغل شاهد این وضعیت هستیم. بطوری که حضور ارباب رجوع را در مقابل شان حس نکرده و این شبکه ها را اولویت خود دانسته اند.

اگر می خواهید به حساب کاربری شخصی خود نگاهی بیندازید به هنگام استراحت و نوشیدن چای یا زمانی که در وسایل نقلیه عمومی در حال حرکت به سمت محل کار خود هستید بپردازید.

۲- جلسات

جلسات لحظات آخری یا جلساتی که بدون صورتجلسه برگزار می شوند می توانند جزو بزرگ ترین اتلاف دهندگان زمان به شمار بیایند و شما را از کارِ واقعی که مسئول انجامش هستید بازدارند.

درباره ی جلساتی که در طول هفته حضور داشته اید فکر کنید. چند مورد از آنها واقعاً ضروری بوده اند؟ احتمالاً دو یا سه مورد از آنها بسیار واجب بوده است.

خب پس شما باید یاد بگیرید که به جلسات غیرضروری “نه-خیر” بگویید و روی کارِ واقعی تمرکز کنید که باید به پایان برسانید.

مقاله پیشنهادی: چطور بدون احساس عذاب وجدان “نه” بگوییم؟

همینطور می توانید برخی از مشکلات را از طریق تماس تلفنی فوری و یا گروه های چت حل کنید. برای هر مسئله ی ریز و درشت، نیازی به برگزاری جلسه نیست!!!

۳- ایمیل ها

پیام ایمیل که روی صفحه مانیتور شما روشن می شود می تواند برای بسیاری از افراد، ضرورتی را ایجاد کند که مدام در حال رفرش کردن صفحه ایمیل باشند.

شاید بگویید رفرش کردن و سر زدن به ایمیل مگر چقدر زمان از ما می گیرد که بخواهیم جزو بزرگ ترین تلف کننده های زمان حساب کنیم؟

شما هرچه بیش تر کاری را تکرار کنید، علاوه بر اینکه این چندلحظه زمان را از دست می دهید، باعث می شوید ذهن تان هم به همان سمت برود و انجام مکرر آن، قطعاً تمرکز را از شما خواهد گرفت. همانطور که در مقالات اخیر خواندیم، ۱۵ دقیقه زمان لازم است تا تمرکز کامل برای انجام کاری ایجاد شود.

خب، حالا با آگاهی از این نکته، ببینید در طول روز چه میزان زمان خود را صرف چک کردن ایمیل و رسانه های اجتماعی می کنید.

دقیقاً زمان چک کردن ایمیل تان را هم باید برای ساعات مشخص محدود کنید.

 

۴- انجام چندوظیفه همزمان

شاید جالب است بدانید که انجام چندکار بطور همزمان هم بهره وری را در فرد نابود می کند! با بیان یک مثال، به این شرایط نگاه می کنیم:

اگر همزمان که روی ایمیل های خود کار می کنید، مشغولِ انجامِ یک کارِ واقعی باشید در مقایسه با کار کردن روی تک تکِ آنها، زمان بیش تری می طلبد تا هر دوی این کارها را به اتمام برسانید. دلیل این اتفاق این است که، انجام همزمان چندکار، توجه شما را هم بینِ این وظایف تقسیم می کند و از آنجایی که توجه کم تری نصیبِ هر یک از فعالیت ها می شود شما به زمان بیش تری برای اتمام آنها نیازمند می شوید.

تاریخ ثبت: 1395/08/18 - 16:48