آسمانخراش

شهر هنگ کنگ، هنگ کنگ؛ ۳۱۰ آسمانخراش

هنک‌کنگ نیز به‌ علت کمبود عراضی و زمین برای ساخت ساختمان‌های جدید به احداث آسمانخراش‌های مرتفع روی آورده است. این موضوع در پی افزایش جمعیت و نیز روند رو به رشد وضعیت اقتصادی در این شهر به‌ وجود آمده که نیازمند ساخت تعداد زیادی خانه و مسکن است. تکامل معماری نوین که احداث چنین ساختمان‌های بلندی را ممکن می‌سازد، از دیگر دلایل افزایش آسمانخراش‌های این شهر تلقی می‌شود. به‌ همین سبب، سیاستی از سوی دولت مبنی بر ساخت آسمانخراش‌های بلند برای حل مشکل کمبود زمین اتخاذ شده است. امروز، هنگ‌کنگ در میان شهرهایی قرار دارد که بزرگ‌ترین آسمانخراش‌های دنیا را دارند. همچنین این شهر، جلوه‌گر برخی از تحسین‌برانگیزترین طراحی‌های معماری عصر معاصر است و البته یک مقصد گردشگری تمام و کمال برای کسانی که قدر این‌گونه هنرها را می‌دانند

‌نیویورک، آمریکا؛ ۲۳۸ آسمانخراش


نیویورک که نمادی از بلندترین شهرهای جهان است، جایگاه دوم فهرست ما را از آن خود کرده است. نیویورک، به‌عنوان یکی از پویاترین شهرهای آمریکا و نیز جهان، میزبان چندین مرکز تجاری و مهم دنیاست. این شهر چندین مولتی‌میلیونر دارد که همواره برای سرمایه‌گذاری، به‌ویژه در بخش ساخت و ساز مسکن، اعلام آمادگی می‌کنند. از آن‌جایی‌که نیویورک برای توسعه و احداث ساختمان‌های جدید با کمبود زمین مواجه است، بسیاری از بناهای این شهر از جمله آسمانخراش‌هایش سر به فلک کشیده‌اند. چندین هتل، آپارتمان و ساختمان اداری به‌دلیل کمبود عراضی و نیز استفاده‌ی مفید و موثر از زمین‌های این شهر در چندین طبقه و با ارتفاع بلند ساخته شده‌اند. همچنین نیویورک به‌علت بهبود شرایط اقتصادی و نیز نیاز قشر مرفه جامعه، با افزایش ساخت و ساز آسمانخراش مواجه شده است. 

‌دبی، امارات متحده عربی؛ ۱۴۹ آسمانخراش


از زمانی‌ که امارات متحده عربی شروع به توسعه اقتصادی کرده، سرمایه‌گذاران بسیاری را به سمت خود جذب کرده که این شهر را به یکی از قطب‌های اقتصادی مهم منطقه و جهان تبدیل کرده است. دبی چند مورد از زیباترین آسمانخراش‌های جهان را دارد که به‌واسطه‌ی آن، معماری پیشگام خود را به نمایش گذاشته است. سرمایه‌گذاران دبی دارایی‌های خود را عمدتا از صنعت نفت و پتروشیمی به‌دست آورده‌اند و در تلاشند این شهر را به یکی از مقاصد مهم گردشگری دنیا تبدیل کنند. دبی نیز از کمبود زمین برای ساخت و ساز رنج می‌برد که موجب افزایش آسمانخراش‌ها در این شهر شده است. سرمایه‌گذاران دبی برای رسیدن به اهداف جاه‌طلبانه راهی جز ساخت و توسعه‌ی آسمانخراش‌ها ندارند.

تاریخ ثبت: 1395/05/30 - 10:31