سفته بازی در مسکن منفعت ندارد

ایلنا: مدیرکل برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با بررسی سه نوع تقاضا در بازار مسکن گفت: دولت از تقاضای مصرفی در بازار حمایت می‌کند و در حال حاضر حداقل تقاضای سفته‌بازانه در بازار مسکن وجود دارد.

سفته بازی در مسکن منفعت ندارد

علی چگنی در گفت وگو با ایلنا با اشاره به انواع تقاضا در بازار مسکن اظهار داشت: اگر مروری بر تقاضای مسکن داشته باشیم، سه نوع تقاضا در بازار مسکن قابل تشخیص است. یکی از آنها تقاضای استفاده و مصرف است که چند بعد دارد؛ اول اینکه افرادی که خانه اولی هستند به سمت تامین مسکن می‌روند.

همچنین تبدیل به احسن کردن مسکن به لحاظ مساحتی و کیفیتی است که دولت درصدد حمایت از این گروه است.

وی ادامه داد: دو تقاضای دیگر در بخش مسکن وجود دارد؛ عده‌ای برای سرمایه‌گذاری وارد بازار مسکن می‌شوند و اقدام به خرید خانه می‌کنند.

مالک این خانه را وارد بازار اجاره می‌کند یا با خرید این خانه برای فرزندان خود سرمایه‌گذاری می‌کند. این تقاضا هم سفته‌بازانه نیست، چراکه قصد مالک از خرید این خانه، فروش آن در مدت زمان کوتاه نیست.

مدیرکل اقتصاد مسکن وزارت راه‌وشهرسازی گفت: تقاضای سفته‌بازانه این است که فردی اقدام به خرید مسکن می‌کند و پس از مدت زمان کوتاهی آن را برای فروش می‌گذارد.

یک سفته‌باز ممکن است در بازه زمانی یک ساله پنج واحد مسکونی را معامله کند. در این نوع تقاضاها خانه خریداری شده به سرعت وارد بازار می‌شود.

دولت هم علاقه ندارد که چنین تقاضایی وارد بازار شود.

وی با بیان اینکه در تقاضای نوع دوم، هرچند مسکن خریداری شده به مصرف شخصی نمی‌رسد، اما با ورود به بازار اجاره به بخش دیگری بازار کمک می‌کند، افزود: این نوع سرمایه‌گذاری در بازار هم سرمایه‌گذاری منطقی است، اما در تقاضای سفته‌بازانه خریدوفروش پی‌در‌پی باعث افزایش قیمت می‌شود.

چگنی ادامه داد: البته با ابزار مالیاتی می‌توان ورود این نوع تقاضا به بازار را کنترل کرد. برای مثال می‌توان برای افرادی که ملک خود را زودتر از سه سال می‌فروشند، مالیات مضاعف تعیین کرد.

مدیرکل اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: به هر حال در شرایط امروز بازار، بار تقاضا روی تقاضای مصرفی است و تقاضای سفته‌بازانه بسیار محدود و کم است، چراکه در حال حاضر سودی در معاملات وجود ندارد. در 35 ماه گذشته قیمت مسکن براساس قیمت‌های جاری ثابت بوده است.

تاریخ ثبت: 1395/04/13 - 16:45