ویروس‌های خطرناک تاریخ

 هر کجا اثری از انسان‌ها باشد، خوب و بد هم حضور دارد. در دنیای کامپیوتر و فناوری‌های نوین هم شاهد افراد خوب و بد هستیم.                

 به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارنت، اما این سکه روی دیگری نیز دارد و افراد بدی هم در دنیای فناوری‌های نوین هستند که با ایجاد ویروس‌، بدافزار و سایر تهدیدات رایانه‌ای روزگار بسیاری از کاربران و شرکت‌های بزرگ را سیاه کرده‌اند. دراین‌بین ویروس‌هایی هم هستند که اثر مخرب‌تری داشته‌اند و به همین دلیل نام آنها بیشتر بر سر زبان‌هاست.

I  LOVE  YOU
ویروس I LOVE YOU در مجموع حدود ۱۰‌ میلیارد دلار به کامپیوترهای سراسر دنیا صدمه وارد کرده است. سازندگان این ویروس از حربه جالبی برای نفوذ در سیستم کاربران استفاده کرده بودند، این ویروس از طریق ایمیلی که عنوان I  LOVE   YOU داشت برای کاربر ارسال می‌شد، کاربر نیز با دیدن عنوان ایمیل، فکر می‌کرد نامه فدایت شوم برایش ارسال شده و اشتیاق بیشتری برای باز‌‎کردن ایمیل پیدا می‌کرد. پس از باز‌کردن ایمیل نیز با محتوای ضمیمه‌ای روبه‌رو می‌شد که انگیزه کاربر را برای بازکردن این محتوا بیشتر می‌کرد. درنهایت با بازکردن محتوای ضمیمه‌شده به ایمیل، ویروس I LOVE YOU  فعال می‌شد و به فهرست تماس‌های کاربر در ویندوز دسترسی پیدا می‌کرد، از آنجا نیز این ویروس به‌راحتی برای ۵۰ کاربر موجود در این فهرست تماس‌ها ارسال می‌شد تا به حیات خود ادامه دهد.

 Melissa
ویروس ملیسا ساخت دست دیوید اِل (David L) بود و از طریق فایلی با پسوند list. doc که به ایمیل ضمیمه شده بود، خود را وارد کامپیوتر قربانی می‌کرد. زمانی که کاربر فایل ضمیمه‌شده را باز می‌کرد، ویروس ملیسا فعال می‌شد و پس از دسترسی به آدرس‌های ایمیل ذخیره‌شده در آوت‌لوک، به ۵۰ کاربر دیگر ‌ایمیل می‌شد. در ایمیل ارسالی نیز ذکر شده بود که این مستندات به درخواست شما ارسال شده است؛ لطفا آن را به سایر افراد نشان ندهید، استفاده از این عبارت‌ها باعث می‌شد افرادی که ایمیل را دریافت کرده‌اند، کنجکاو شده و پس از بازکردن فایل الصاق‌شده، کامپیوتر به ویروس ملیسا آلوده می‌شد. بد نیست بدانید مدتی بعد، اف‌‌‌بی‌آی موفق شد دوید اِل را دستگیر کند. دادگاه وی را برای ساخت و انتشار این ویروس مخرب مبلغ پنج ‌هزار دلار جریمه کرد.

My Doom
حدود ١٠ سال پیش ویروس My Doom باز هم از طریق ایمیل توانست سیستم‌های تعداد زیادی از کاربران را آلوده کند. جالب است بدانید ویروس My Doom در آن زمان حدود دو ‌میلیون دستگاه کامپیوتر شخصی را آلوده کرد. ویروس My Doom خود را از طریق ایمیل به کامپیوترهای قربانی منتقل می‌کرد. در متن پیامِ ایمیلِ حاوی این ویروس نیز سعی شده بود از عبارت‌های سؤال‌برانگیز استفاده شود تا کاربر برای بازکردن ایمیل بیشتر ترغیب شود. پس از بازکردن ایمیل نیز فایل الصاق‌شده به ایمیل در قالب یک کرم رایانه‌ای خود را به آدرس‌های ایمیل ذخیره‌شده در آدرس‌بوک کاربر می‌رساند و به‌راحتی به سایر کامپیوترهای منتقل می‌شد. شاید باور نکنید فرایندی به این سادگی، باعث تخریب بسیار زیادی در کامپیوترهای کاربران شود. کارشناسان صدمات وارده ویروس My Doom را حدود ۳۸‌ میلیارد دلار تخمین زده‌اند.

 Code Red
نام این ویروس در سال ۱۳۸۰ لرزه بر اندام هر مدیر شبکه‌ای می‌انداخت، ویروس Code Red توانست از نقاط ضعفMicrosoft Internet Information Server استفاده و در میان سرو‌رها گسترش پیدا کند. ویروس Code Red برخلاف اینکه مانند سایر ویروس‌‌‌های مخرب هم‌دوره خود که از طریق ایمیل خود را تکثیر می‌کردند، برای آلوده‌کردن سیستم‌ها به اتصال اینترنت فعال نیاز داشت؛ به‌این‌ترتیب پس از اینکه کاربر با کامپیوتر آلوده به این ویروس، وارد وب‌سایت‌های مختلف می‌شد، عبارت Hacked By Chinese را مشاهده می‌کرد. این ویروس نابکار توانست در بیشتر از یک ‌میلیون دستگاه کامپیوتر نفوذ کند. سرعت گسترش ویروس Code Red نیز در آن زمان بسیار سریع بود. 

Sasser
اگر از قدیمی‌های دنیای کامپیوتر باشید به احتمال زیاد ساسر گریبان شما را هم گرفته است. این کرم اینترنتی در سال ۱۳۸۳ عرصه را به کامپیوترهای آن زمان تنگ کرد. رفتار کرم اینترنتی ساسر به گونه‌ای بود که سرعت کامپیوتر را بیش از اندازه کند می‌کرد؛ به‌این‌ترتیب گاهی اوقات به اندازه‌ای به کامپیوتر فشار وارد می‌شد که ناخواسته ریست می‌شد. به‌جرئت می‌توان گفت‌ میلیون‌ها دستگاه کامپیوتر در سراسر دنیا به این کرم اینترنتی آلوده شدند. در کنار کامپیوترهای شخصی، کرم اینترنتی ساسر توانست خود را به زیرساخت شبکه‌های کامپیوتری ادارات و سازمان‌های دولتی نیز برساند؛ ‌در آن زمان، زیرساخت شبکه بیمارستان‌ها، فرودگاه‌ها و مراکز حمل‌ونقل عمومی زیادی به کرم اینترنتی ساسر آلوده شدند.

تاریخ ثبت: 1395/04/03 - 10:59