صنعت ساختمان به استراحت یک ماهه رفت

تداوم رونق مسکن، پس از ماه رمضان 

با وجود آنکه در طول سال‌های گذشته بسیاری از تحلیل‌ها بارها خبر از پایان یافتن رکود و آغاز دور جدیدی از خریدوفروش‌ها در صنعت ساختمان و بازار مسکن ایران می‌داد، اما بدنه سخت رکود چند ساله در چند مرحله مقابل تمام این اما و اگرها ایستاد تا سال جدید نیز برای مسکن با رکود دیگر آغاز شود. این رویه اما در سال جدید با یک گسست امید بخش همراه شد.

تداوم رونق مسکن، پس از ماه رمضان

هفته‌های میانی بهار امسال برای بازار مسکن خبرهایی خوش به همراه آورد، خبرهایی که حکایت از جوانه زدن رونقی دوباره در بزرگ‌ترین بازار اقتصادی ایران داشت؛ خبری که ابتدا رئیس اتحادیه مشاوران املاک آن را تایید کرد و سپس گزارش‌های آماری رسمی بر آن صحه گذاشت.

هرچند پس از رکود طولانی این سال‌ها، خبر از نقل انتقالاتی محدود نمی‌تواند به معنای دگرگونی جدی در بازار باشد، اما صرف افزایش خریدوفروش‌ها این امید را ایجاد کرد که موج جدیدی از تحرک در آینده نزدیک شکل گیرد.

این امید با یک تغییر اساسی خارجی نیز همراه شده است. وام‌های 80 میلیون تومانی خرید مسکن که در ماه‌های پایانی سال قبل در دستور کار قرار گرفت، به نخستین دوره از سررسیدهاهی خود رسیده و این به معنای آن خواهد بود که بخشی از متقاضیان فعال که برای خرید خانه سپرده‌گذاری یک ساله پول خود را پذیرفته بودند خواهند توانست با قدرت خریدی بیشتر نسبت به خرید واحدهای مسکونی مدنظر خود اقدام کنند.

با وجود آنکه در سنت همیشگی بازار مسکن ایران، تابستان به‌عنوان یکی از پر ترافیک‌ترین فصل‌های خریدوفروش و جابه‌جایی مسکن به شمار می‌رود اما این سنت در طول این سال‌ها با یک عامل جدید همراه شده و آن تقارن با ماه رمضان است.

بازار مسکن ایران همواره در ماه رمضان، برای چند هفته به استراحت می‌رود و این عادت دائمی در طول این سال‌ها نیز ادامه داشته است؛ عادتی که نه رونق روی آن تاثیر دارد و نه رکود و تنها به دلیل شرایط خاص جامعه در آن، خریدوفروش‌ها متوقف می‌شود.

حرکت پس از رمضان ادامه می‌یابد

همزمان شدن ماه مبارک رمضان در سال 95 با آغاز دور جدید خریدوفروش‌ها باعث شده برخی نسبت به متوقف شدن دوباره حرکت بازار ابراز نگرانی‌ کنند و خطر بازگشت رکود را هشدار دهند؛ هشداری که فعالان بازار نظری جدای از آن دارند. به اعتقاد آنها رویه توقف نقل و انتقالات مسکن در ماه رمضان امری عادی و قابل پیش‌بینی به حساب می‌آید و در صورتی که بنا بر ورود موج جدیدی از رونق باشد، این توقف روی آن تاثیری نخواهد گذاشت.

رحیمی، رئیس یک بنگاه معاملات ملکی در گفت و گو با «فرصت امروز» درباره شرایط فعلی بازار در ماه رمضان، اظهار کرد: همان‌طور که در سال‌های قبل هم این روال وجود داشت، در ماه رمضان خریداران کمتر برای نهایی کردن قراردادهایشان به بازار مراجعه می‌کنند و از این رو صاح