اعلام شرایط جدید معامله اوراق مسکن

بعد از افزایش سقف وام زوجین درروزهای پایانی سال گذشته ،فرابورس شرایط جدید انتشار و معامله اوراق تسهیلات مسکن را اعلام کرد.
 
بعد از مصوبه 11اسفند شورای پول و اعتبار مبنی بر افزایش وام مسکن زوجین به ۱۶۰‌میلیون تومان، متقاضیان استفاده از تسهیلات جدید منتظر اعمال تغییرات لازم در اوراق تسهیلات مسکن بودند.
تغییرات تازه نرخ سود وام مسکن
فرابورس با انتشار اطلاعیه‌ای در مورد افزایش سقف تسهیلات مسکن برای زوجین و تغییر نرخ سود آن، توضیح داد. در این اطلاعیه آمده است: براساس بخشنامه بانک مسکن، نرخ سود تسهیلات خرید خانه، فروش اقساطی و جعاله تعمیر مسکن از 18.5درصد به 17درصد کاهش یافته است.همچنین نرخ سود تسهیلات مشارکتی نیز 21درصد تعیین شده است.
تغییر سقف تسهیلات در تهران و شهرستان‌ها
براساس اطلاعیه فرابورس سقف تسهیلات خرید و ساخت مسکن از محل اوراق گواهی حق‌تقدم استفاده از تسهیلات مسکن برای زوجینی که تاریخ عقد آنها از اول فروردین‌85 و بعد از آن باشد (مشروط به عدم‌استفاده از تسهیلات طرح 92) از 500ریال به سقف‌های جدید افزایش پیدا کرده است، به‌طوری که سقف تسهیلات برای هر پلاک ثبتی در تهران 100میلیون تومان و در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای 200هزار نفر 80میلیون تومان است که در این صورت اوراق مورد نیاز برای تهران 200برگه و برای شهر‌های بالای 200هزار نفر 160برگه و برای سایر مناطق شهری که 60میلیون تومان برای هر پلاک ثبتی است، 120برگه است.
سقف فردی تسهیلات خرید و ساخت مسکن از محل گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن در تهران 60میلیون تومان و در مراکز استان‌های بالای 200هزار نفر 50میلیون تومان است که تعداد اوراق مورد نیاز در تهران 120ورقه و در مراکز استان‌ها 100ورقه است.
شرایط استفاده از اوراق تسهیلات مسکن
استفاده از سقف‌های تسهیلاتی مذکور از محل گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن صادرشده از نمادهای « آبان 94» و بعد از آن امکان پذیر است. پرداخت تسهیلات از محل اوراق گواهی حق‌تقدم استفاده از تسهیلات مسکن صادر شده در نمادهای مهر94 و قبل از آن صرفا تا سقف‌های تسهیلات قبلی (50میلیون تومان برای زوجین و 35میلیون تومان برای سایر اشخاص) امکان پذیر خواهد بود.
متقاضیان می‌توانند از طریق خرید اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن به تعداد مورد نیاز در نمادهای آبان94 به بعد، خرید اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن قبلی در نمادهای مهر94 و قبل از آن تا سقف‌های تسهیلات قبلی 350میلیون ریال برای هر یک از زوجین، خرید مابه‌التفاوت از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن جدید در نمادهای « آبان 94»‌ و بعد از آن و همچنین پرداخت 2فقره تسهیلات برای خرید یک واحد مسکونی توسط زوجین مستلزم خرید 6دانگ یک واحد مسکونی از سوی زوجین است، از این مزایا بهره‌مند شوند.
تاریخ ثبت: 1395/01/16 - 11:22