سوداگری در زمینه افزایش قیمت مسکن توسط

 
 

سوداگری در زمینه افزایش قیمت مسکن توسط نهادهای دولتی

چند ماهی است که در بازار مسکن مانند بازار دلار و خودرو شاهد افزایش قیمت هستیم، افزایش قیمتی که باعث نگرانی اقشار متوسط جامعه که قصد خرید آپارتمان‌هایی با متراژ پایین را دارند و یا دهک‌های پایین جامعه که اجاره‌نشین هستند شده است.

 حسام عقبایی، نایب‌رئیس اول اتحادیه املاک تهران در خصوص چرایی این افزایش قیمت در بازار مسکن گفت: «بازارهای موازی مانند ارز و طلا و سایر بازارها باعث ایجاد رقابت در بازار مسکن شده است.
همین‌طور با توجه به افزایش 35 درصدی قیمت مسکن در اسفندماه 96 و در نیمه دوم اردیبهشت‌ماه، شاهد افزایش رشد قیمت در حوزه خریدوفروش مسکن بودیم که می‌توان این عوامل از دلایل افزایش قیمت در بازار مسکن برشمرد. قیمت مسکن در کلان‌شهرها و تهران و به‌طورکلی در کشور بالاست.»
عقبایی در ادامه گفت: «رشد نامتعارف و غیرمنطقی قیمت مسکن در شهرهای بزرگ و همین‌طور عدم وجود توازن بین عرضه و تقاضا، کاهش 40 درصدی تولید مسکن در شش سال گذشته و کاهش قدرت خرید مردم و عدم تناسب رشد درآمد عمومی مردم با رشد قیمت مسکن نیز از دلایل رشد قیمت‌هاست.»
 
این کارشناس بازار مسکن تصریح کرد: «به دلیل کاهش رشد معاملات مسکن در دو ماه تیر و خرداد نسبت به اردیبهشت‌ماه و رشد نامتعارف تقاضا در بعضی نقاط تهران و شهرهای بزرگ، معاملات به سمت‌وسوی رکود رفته و باعث افزایش قیمت بسیار در بازار مسکن شده است.»
نایب‌رئیس اول اتحادیه املاک تهران گفت: «سرمایه‌های سرگردان و بازارهای موازی و همچنین نبودن رقابت کافی در حوزه تولید مسکن و تسهیلات ناکافی بانک‌ها برای خرید مسکن را می‌توان از دیگر عوامل افزایش قیمت مسکن و رکود در این بازار نام برد.»
وی تأکید کرد: «بیشترین سوداگری در زمینه افزایش قیمت مسکن توسط نهادهای دولتی صورت می‌گیرد. بانک‌ها، مؤسسات مالی و اعتباری و بعضی از هولدینگ‌های زیر نظر نهادهای دولتی تبدیل به بزرگ‌ترین انبوه‌سازان کشور شده‌اند که در حوزه افزایش قیمت دست دارند.»
عقبایی گفت: «عدم کنترل بازار مسکن و نداشتن برنامه‌ریزی مشخص در این زمینه توسط دولت، خود باعث افزایش قیمت مسکن در بازار شده است. مشکل مسکن در یک دولت حل نمی‌شود و برای کنترل بازار مسکن و رشد بی‌رویه قیمت‌ها نیازمند
 
تدوین یک سند چشم‌انداز چندساله و برنامه جامعی هستیم که با عمل به آن توسط چند دولت در ادوار مختلف می‌توان به حل این مشکل امیدوار بود.»
وی در ادامه گفت: «به دلیل ناکارآمدی دولت‌ها در برنامه‌ریزی برای مدیریت مسکن، قیمت مسکن از سال 71 تا سال 94،
 
یعنی در مدت‌زمانی بیش از 20 سال، 104 برابر شده و بیش از 1000 درصد افزایش داشته است. امروزه‌ این افزایش قیمت باعث شده تا خرید خان