آرامش دربازار مسکن تا پایان سال

 رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران از ادامه ثبات و افزایش نیافتن قیمت مسکن در 6 ماهه دوم سال 94                 خبر داد.

  حسام عقبایی دیروز با اشاره به ادامه رکود در بازار معاملات خرید و فروش مسکن گفت: آنچه مسلم است اینکه بازار مسکن تا پایان زمستان 94 دچار هیچ تغییر محسوسی نخواهد شد.

وی ادامه داد: از سوی دیگر و با توجه به اینکه هم‌اکنون هیچ‌گونه ظرفیتی برای افزایش قیمت مسکن وجود ندارد، قطعا تا پایان سال بازار مسکن در وضعیت ثبات به سر می‌برد. رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران افزود: از سوی دیگر

تسهیلات مصوب در بخش مسکن هم به دلیل عدم پوشش‌دهی مناسب و عدم پرداخت در زمان مناسب نتوانسته است تحول خاصی در بازار مسکن هم از نظر حجم معاملات و هم از نظر قیمت ایجاد کند.

وی گفت: نیاز است کنترل دقیق تری در ارائه تسهیلات بانکی به بخش مسکن صورت بگیرد، چرا که به طور قطع تسهیلات‌دهی به بخش مسکن و ایجاد رونق در این بازار نسبت به ایجاد تحرک در بخش‌هایی که اخیرا دولت به آنها تسهیلات بدون سپرده پرداخت کرده است (خودرو، کالا و...) از اهمیت و اولویت بیشتری برخوردار است.

عقبایی خاطرنشان کرد: از آنجا که قیمت مسکن تابع عوامل گوناگون اقتصادی، سیاسی و ... است نمی‌توان در مورد وضعیت بازار مسکن در سال 95 و 96 پیش بینی دقیقی ارائه کرد.


وی افزود: طی 6 ماه اول سال 94 در شهر تهران و در کل کشور شاهد افزایش حجم معاملات مسکن بودیم، اما این افزایش هرگز به معنای ایجاد رونق در این بخش و خروج از رکود نبوده است.

به گزارش دنیای اقتصاد ، عقبایی تصریح کرد: با این حال و بر خلاف آنچه انتظار می‌رفت روند انجام معاملات خرید وفروش مسکن در مهرماه نسبت به شهریور 94 کاهشی بود که این موضوع حکایت از ادامه رکود در بازار مسکن دارد.

وی گفت: در مهرماه امسال 13 هزار و 132 مبایعه‌نامه در شهر تهران تنظیم شده این در حالی است که در شهریور ماه تعداد مبایعه‌نامه‌های تنظیم شده برابر با 140 هزار و 726 قرارداد بوده است.

عقبایی آمار مبایعه‌نامه‌های تنظیم شده در بنگاه‌های مسکن کشور طی مهرماه امسال را معادل 77 هزار و 453 مورد اعلام کرد که این میزان در شهریور ماه برابر با 88 هزار و 219 قرارداد مبایعه‌نامه بوده است. وی افزود: تعداد مبایعه‌نامه‌های تنظیم شده طی 19 روز اول آبان‌ماه هم نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است.

عقبایی متوسط قیمت فروش هر مترمربع واحد مسکونی در شهر تهران را 4 میلیون و100 هزار تومان، هر مترمربع مسکن در استان تهران را 3 میلیون و 300 هزار تومان و هر مترمربع واحد مسکونی در کل کشور را یک میلیون و400 هزار تومان اعلام کرد.

 
تاریخ ثبت: 1394/08/27 - 10:33